Gwiazda Dawida (Magen Dawid) w mesjańskich wspólnotach

Gwiazda Dawida (Magen Dawid) w mesjańskich wspólnotach

Czy Magen Dawid należy do Dawida?

Moje pytanie raczej brzmi tak:

Jakie duchowe, religijne, symboliczne znaczenie posiada Magen Dawid dla społeczności mesjańskich? To pytanie zrodziło się z przemyśleń nad przejawami fetyszyzmu w Kościele, w szczególności w  społecznościach mesjańskich.

Symbol sześcioramiennej gwiazdy jest dość powszechny w społecznościach mesjańskich, czasem bardziej niż menora, przy czym odniesienie tej gwiazdy do narodu żydowskiego jest raczej względne. Jeśli się nie mylę, to symbol ten stał się popularny jako znak syjonistów, jako symbol żydowskiego powrotu do Ziemi Izraela dopiero na przełomie  XVIII- XIX wieku. Do tego czasu, dużo częściej był spotykany w symbolice innych religii, narodów, i nie ma powodu, aby go przypisać do narodu żydowskiego. Jednak nie wiem zbyt wiele na ten temat, dlatego zadaję pytania.

I jeszcze jedno pytanie: słyszałem zarzuty o powiązanie Magen Dawid z gwiazdą boga Remfana (Dz.7:43), co można na to odpowiedzieć? Z góry dziękuję za odpowiedź. (Konstanty)

Shalom, powiedzcie proszę, jakie znaczenie ma gwiazda Dawida? (Witia C.)

Na pytania odpowiada Michaił, rabin mesjańskiej wspólnoty Winnicy:

Shalom, Konstanty.

Heksagram — sześcioramienna gwiazda, stała się niemal głównym żydowskim symbolem stosunkowo niedawno. W starożytności Żydzi wykorzystywali sześcioramienną gwiazdę do dekoracji synagog, herbów i pieczęci, ale podobnym  powodzeniem cieszyły się również cztero i pięcioramienne gwiazdy. Co więcej, w starożytnych świątyniach chrześcijańskich sześcioramienna gwiazda występowała częściej niż w synagogach zbudowanych w tym samym okresie. Czyli, do pewnego czasu, był to międzynarodowy symbol, który znalazł zastosowanie w różnych religiach i kultach. Do tej pory, w Mekce, główna muzułmańska świątynia- Al-Kaba, pokryta jest jedwabną narzutą, na której przedstawione są sześciokątne gwiazdy.

Zapiski o legendarnej tarczy Dawida pojawiają się w kabalistycznych tekstach wczesnego średniowiecza, a ich znaczenie, nie jest do końca jasne. Pierwszą udokumentowaną wzmiankę o sześcioramiennej gwieździe jako gwieździe Dawida, znajdziemy w książce „Eszkol i-Koffer” karaimskiego mędrca Judah ben Elijah Hadassi (XII wiek). Krytykuje w niej tych, którzy zmienili ten symbol w obiekt kultu. W XIII-XIV wieku Gwiazda Dawida pojawia się na frontach niemieckich synagog i żydowskich manuskryptów. W tej samej epoce zaczęto nią dekorować amulety i mezuzy, a w późnym średniowieczu i żydowskie teksty o tematyce kabalistycznej. Jednak najwyraźniej ten symbol miał jedynie dekoracyjne znaczenie.

Pierwsze zastosowanie Gwiazdy Dawida jako specyficznego żydowskiego znaku datuje się na 1354 rok. Cesarz Świętego Cesarstwa Rzymskiego Karol Czwarty, przyznał praskim Żydom prawo do posiadania własnej flagi. Czerwone płótno z wizerunkiem sześcioramiennej gwiazdy nosiło nazwę „Flagi Dawida”. Od tego czasu heksagram zaczął funkcjonować wśród Żydów z centralnej, a następnie zachodniej, a później wschodniej Europy. Dopiero od końca XVIII wieku gwiazda Dawida pojawia się na nagrobkach. Pierwszy przypadek, w którym symbol Magen Dawid został użyty do napisania antysemickiego tekstu, datuje się na rok 1799. W XIX wieku sześcioramienna gwiazda została zaakceptowana przez społeczności żydowskie na całym świecie, głównie jako przeciwwaga do chrześcijańskiego krzyża. Rodzina Rothschildów, otrzymawszy tytuł baronów w 1817 r., umieściła Magen Dawid w swoim rodzinnym herbie. Żydowski poeta, Heinrich Heine, który mieszkał w Niemczech, zamiast podpisu rysował pod swoimi utworami sześcioramienne gwiazdy. W 1897 r. na pierwszym Kongresie Syjonistycznym, został przyjęty projekt flagi syjonistycznej z sześcioramienną niebieską gwiazdą pośrodku. Teraz ta flaga jest znana wszystkim jako flaga państwa Izrael. Amerykański bokser żydowskiego pochodzenia, Max Baer, ​​w pojedynku z faworytem Hitlera, Maxem Schmelingiem, ubrał bokserki z wizerunkiem Gwiazdy Dawida. Znaczną „zasługę” w łączeniu na zawsze sześcioramiennej gwiazdy z Żydami,  przypisać należy nazistom. W wielu miastach i krajach Europy władze hitlerowskie wybrały żółty Magen Dawid jako charakterystyczny znak Żyda.

Dlaczego w żydowskiej służbie mesjańskiej używa się Magen Dawid? Cóż, choćby dlatego, że nasze społeczności są żydowskie, a Gwiazda Dawida wraz z Menorą jest dziś jednym z głównych znaków wyróżniających Żydów i wszystko, co żydowskie. Nie trzymamy się  kabalistycznych i innych mistycznych poglądów na temat Magen Dawid i traktujemy to tylko i wyłącznie jako symbol. Jednak przytoczę tu swoje zrozumienie jednej z interpretacji znaczenia Gwiazdy Dawida. Jedna z legend mówi, że król Dawid zabierał do boju tarczę o trójkątnej formie. Tarcza ta ochraniała klatkę piersiową, ramiona, brzuch i pachwiny, ale pozostawiała odsłoniętą szyję i biodra. Wziął więc Dawid  dokładnie taką samą tarczę i przywiązał ją do swojej ostrym końcem ku górze. W wyniku tego podwójna tarcza zwiększyła obszar chronionej powierzchni. Po przeczytaniu tej legendy przypomniałem sobie, że według Pisma Świętego król Dawid był człowiekiem wiary i to ona chroniła go przed wszystkimi napotkanymi na drodze niebezpieczeństwami. Przypomniałem sobie również słowa rabina Szaula (apostoła Pawła, dopisek tłumacza) z jego listu do Efezjan, w którym mówił o Bożej zbroi: „weźcie tarczę wiary, którą będziecie mogli zgasić wszystkie ogniste pociski złego…” Można rozpatrywać  Magen Dawid jako przypomnienie o wierze Bożej, która jest dla nas tarczą. Ale, co najważniejsze, nie należy popadać w fetyszyzm, jak słusznie zauważyliście, a także nie zastępować wiary serca tym, co może ją jedynie symbolizować. Gwiazda Dawida na łańcuszku nie może ochronić człowieka, który ją nosi, jeśli nie ma on połączenia z Bogiem przez wiarę w Jeszua.

Na ostatnie pytanie, Konstantego, odpowiem tak: w miejscu gdzie jest powiedziane o gwieździe Remfana, nie chodzi o oddawanie czci  znakowi gwiazdy, a o kult niebiańskiej gwiazdy lub konstelacji. Nic dziwnego, że dalej w tekście tego wersetu mówi się, że Bóg przesiedli takich czcicieli dalej poza Babilon, który był kolebką astrologii. Część Żydów, współczesnych Szczepanowi, przyjęła astrologiczne wierzenia sąsiadów. Gwiazda będąca wyrazem tego kultu, mogła mieć dowolną konfigurację, w tym sześcioramienną. Ale nikt dzisiaj nie może potwierdzić, że była to gwiazda wyłącznie sześcioramienna. Przypinanie Magen Dawid do wersetu 7:42 z Dziejów Apostolskich, gdzie jest mowa o gwieździe Remfana,  moim zdaniem jest naciągane, i ma charakter antysemicki.

Z poważaniem, Michał, rabin mesjańskiej wspólnoty w Winnicy.

Звезда Давида (Маген Давид) в мессианских общинах

Polska — Anna Skliarenko

donate

Последнее пожертвование: 18.02. Спасибо!