Żydowska mesjańska Paschalna Hagada

Żydowska mesjańska Paschalna Hagada

W społecznościach żydowskich na całym świecie podczas Pesach, odbywa się tradycyjna uroczysta kolacja – SEDER. Ta uczta wyjaśnia znaczenie święta i przypomina historię Pesach. Żydowskie społeczności mesjańskie świętują Pesach, w taki sposób, jak jest to nakazane w Piśmie Świętym, podobnie jak robił to sam Jeszua.

Winnicka Żydowska Mesjańska Wspólnota już od kilku lat organizuje Seder, używając do tego swojej własnej wersji mesjańskiej Hagady. Chcemy się nią z Wam podzielić i będziemy bardzo szczęśliwi, jeśli przyda się to w waszych społecznościach i domach.

Chag Pesach Sameach!

Żydowska mesjańska Paschalna Hagada

1. Kidusz — Pierwszy kielich wina – kielich uświęcenia

BARUCH ATA ADONAI ELOHEINU MELEH HAOLAM BORE PRI AGAFEN.

בָּרוּךְ אַתָּה אֲדנָי אֱלהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם בּוֹרֵא פְּרִי הַגָּפֶן

Błogosławiony jesteś, Ty Panie, Boże nasz, Królu Wszechświata, który stworzyłeś owoc winnej latorośli.

Pijemy pierwszy kielich.

Błogosławiony jesteś Ty Panie, Boże nasz, Królu Wszechświata, który nas wybrałeś i uświęciłeś nas swoimi przykazaniami. Dałeś nam, Panie, Boże nasz, z miłością — święta dla radości, czas świętowania i wesela, a ten dzień Pesach, czas naszej wolności, świętego zgromadzenia na pamiątkę wyjścia z Egiptu. Błogosławiony jesteś, Panie, który uświęcasz Izraela.

2. Szehechejanu (błogosławieństwo odmawiane na początku każdego święta)

BARUCH ATA ADONAY ELOHEINU MELEH HAOLAM SHEHEHEYANU VEKIIMANU VEHIGIYANU LAZMAN HAZE.

ברוך אתה ה”, אלוהינו מלך העולם, שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה

Błogosławiony jesteś Ty Panie, Boże nasz, Królu Wszechświata, który dałeś nam życie, wspierasz nas i pozwoliłeś nam dożyć do tego dnia.

Tora mówi, że z roku na rok mamy obchodzić to święto. Pesach jest uważane za pierwsze z 3 najważniejszych świąt Pisma Świętego (następne to Sukkot i Szawuot). I to nie przypadek! W pewnym stopniu święto to uważa się za narodzenie narodu żydowskiego, ludu Bożego, tj. narodziny pierwszej wspólnoty Boga na ziemi.

„Przestrzegajcie Święta Przaśników, gdyż w tym właśnie dniu wyprowadziłem zastępy wasze z ziemi egipskiej. Przestrzegajcie tego święta przez wszystkie pokolenia jako ustanowienie wieczne.” (Wyj.12:17)

Czytamy również, że świętowanie Pesach rozpoczyna się w nocy. W pewnym sensie, pełne grzechu życie na ziemi utożsamia się z nocą, z ciemnością, mrokiem, więc nawet jeśli świętujemy w czasie, kiedy na ulicy jeszcze jest jasno, to można powiedzieć, że panuje noc.

Tora wyjaśnia także, kto może uczestniczyć w tym posiłku. A zatem, jeśli uważasz, że nie jesteś Żydem lub nie jesteś osobą doskonałą, — to nie martw się. Wychodzący z Egiptu byli bardzo niedoskonali. Nie rozumieli nawet, jak należy żyć według przykazań, bo te przykazania, otrzymali dopiero później na pustyni. Podczas pierwszego Seder, każdy żył zgodnie z koncepcjami życia, które zaczerpnął w bałwochwalczym Egipcie. To o niedoskonałości. A co do tego, czy możesz brać udział w wieczerzy paschalnej nie będąc Żydem, odpowiedź jest następująca : Bóg uczynił to możliwe dla każdej osoby z każdego narodu na podstawie pragnienia człowieka podążania za Bogiem.

„... A szło z nimi także mnóstwo obcego ludu i trzody, i bydła, bardzo liczny dobytek” (Wyj. 12:38)

Tak więc każdy ma talerz, na którym jest coś jadalnego, ale nie jest tylko dla  przyjemności. Wszystko, co znajduje się na talerzu, pomoże nam zrozumieć sens święta, poprzez wyjaśnienia, a  także smak. Przy okazji chcę dodać, że jest bardzo „po żydowsku” – opowiadać istotę święta nie tylko przez wykład, ale także przez posiłek, za stołem. Połącznie święta z posiłkiem, moim zdaniem, jest bardzo spójne. Tak przy okazji, Jeszua też tak myślał. Wszakże tak zwana „Ostatnia wieczerza” była w rzeczywistości zwykłym sederem paschalnym, który Jeszua spożywał z uczniami.

3. Karpas ze słoną wodą

 • pokarm, zanurzony w słonej wodzie, przypomina nam o biednym jedzeniu Żydów, gdy byli niewolnikami, jedzeniu obficie skrapianym łzami.
 • w zwykłe dni nie moczymy jedzenia w słonej wodzie — to powinno być niezrozumiałe dla dzieci i obudzić ich ciekawość, a więc zaspokajamy tą ciekawość i opowiadamy historię święta Pesach.

BARUCH ATA ADONAI ELOHEINU MELEH HAOLAM BORE PRI HAADAMA

ברוך אתה ה 'אלוהינו מלך העולם בורא פרי האדמה

Błogosławiony jesteś, Panie, Boże nasz, Królu Wszechświata, który stworzyłeś owoc ziemi. Amen.

Jemy karpas. (namoczona w słonej wodzie zieleń)

Jachac (złamanie macy). Łamiemy macę.

Pojawienie się macy wiąże się z wyjściem z Egiptu. Naprędce zamieszane ciasto, nie miało czasu się zakwasić, zanim pieczono z niego chleb. Bierzemy środkowy płat macy, dzielimy go na dwie części i jedną część ukrywamy. Ukryta część nosi nazwę „Afikoman”. Nie zdradzę wam teraz co to jest, poczekamy do końca.

Magid. (hebr. kaznodzieja). Historia

Ma nisztan(n) a 4 pytania.

 1. Czym różni się ta noc od innych nocy? Dlaczego we wszystkie inne noce możemy jeść i chleb i macę, a tej nocy tylko macę?
 2. Dlaczego we wszystkie inne noce możemy jeść różnego rodzaju zieleninę, a tej nocy tylko gorzkie zioła?
 3. Dlaczego we wszystkie inne noce, nie zanurzamy jedzenia, a tej nocy moczymy karpas w słonej wodzie, a maror w charosecie?
 4. Dlaczego we wszystkie inne noce możemy jeść i siedząc prosto, albo w półleżącej pozycji wsparci na łokciach, a tej nocy wszyscy jemy w pozycji półleżącej?

4. Maca

Przaśny chleb z niekwaszonego ciasta symbolizuje życie bez grzechu. Dlatego w rodzinach żydowskich przed Pesach, usuwa się z domów wszystko z kwaszonego ciasta, czyli jakby usuwa się grzech.

I to jest prawidłowe. Wychodząc z niewoli Egiptu, należy zostawić tam „zaczyn grzechu i nieprawości”, jak mówi Biblia. A maca i jej spożywanie  — oznacza odżywianie się i życie czystością          i prawdą.

BARUCH ATA ADONAI ELOHEINU MELEH HAOLAM HAMOTSI LECHEM MIN HAAREC

בָּרוּךְ אַתָּה אֲדנָי אֱלהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם הַמּוֹצִיא לֶחֶם מִן הָאָרֶץ

Błogosławiony jesteś Ty, Panie, Boże nasz, Królu Wszechświata, który dałeś chleb z ziemi

Błogosławiony jesteś Ty, Panie, Boże nasz, Panie Wszechświata, który uświęciłeś nas swoimi przykazaniami i nakazałeś nam jeść macę.

Jemy macę.

Maca nazywana jest chlebem pustyni, a pustynia jest miejscem próby, miejscem oczyszczenia. Początkowo człowiek nie rozumie smaku macy, tj. nowego życia, ale stopniowo coraz bardziej go lubi.

Faraon żałował, że wypuścił naród Izraela, więc wysłał armię, by sprowadzić Żydów z powrotem lub ich zniszczyć. Lud był bardzo przestraszony ... Jak już mówiliśmy, grzech niszczy nas stopniowo, dzień po dniu. Na tyle powoli i stopniowo, że czasami tego nawet nie czujemy. Ale kiedy tylko decydujemy się żyć inaczej, wychodzimy ze starego życia, on (wróg faraon, grzech) zbiera wszystkie siły i działa potężnie z wyciągniętą pięścią. I nagle odzywają się nasze stare pragnienia, ktoś nam cos podsuwa, krewni i przyjaciele nas nie rozumieją. „O-o-o, to nie jest to, czego się spodziewałem” – myślą  niektórzy i wycofują się. Nie rozczarowujcie się zbyt szybko przyjaciele. Czy Bóg nas wyzwala, żeby nas wygubić, albo dać szarą, nudną egzystencję? Bądźcie cierpliwi, a przekonacie się, że tak nie jest.

A Egipcjanie zniewolili synów Izraela ciężką pracą. I uczynili ich życie gorzkim z powodu ciężkiej pracy z gliną i cegłą, i wszelkiego rodzaju pracą w polu, do której zmuszali ich z okrucieństwem.

5. Charoset i Maror (chrzan)

Charoset to — tarte jabłka z miodem, pokruszonymi orzechami i cynamonem. Charoset przypomina nam o glinie, z której nasi przodkowie robili cegły w Egipcie.

Następnie zwrócimy uwagę na tę wiązkę chrzanu lub inaczej maroru. Symbolizuje on gorycz niewoli.

Jak już słyszeliśmy, jedno z pytań zadawanych podczas Sederu brzmi tak: „Dlaczego zazwyczaj jemy w zwykły sposób, a tej nocy leżąc?” Odpowiedź jest następująca: ponieważ kiedyś tylko panowie jedli nie spiesząc się, i odpoczywając przy tym, a niewolnicy jedli szybko, stojąc. To święto wyzwolenia spod jarzma niewoli, dlatego jemy dziś jak panowie, ale maror jemy stojąc , aby gorycz potrawy była podkreślana przez niedogodność jedzenia w pozycji stojącej.

Spróbujmy teraz maroru.

Jemy maror na stojąco.

Zauważcie: na początku jak gdyby nic, ale potem robi się coraz bardziej gorzki i gorzki, coraz bardziej piekący. Podobnie jest z obecnością grzechu w naszym życiu. Na początku nic strasznego się nie dzieje, pozornie, czasem nawet wydaje się być ciekawie, przyjemnie, ale potem staje się boleśnie, zaczyna piec, pojawiają się problemy i w końcu — śmierć.

Ogólnie rzecz biorąc, ludzie byli zmęczeni patrzeniem, jak wszystko stacza się w przepaść i zaczęli krzyczeć do Boga, a raczej wspominać o Bogu.

Byliśmy niewolnikami faraona w Egipcie, a Pan, nasz Bóg, wyprowadził nas stamtąd potężną i wyciągniętą ręką. A jeśliby Wszechmocny, niech będzie błogosławiony, nie wyprowadził naszych przodków z Egiptu, wtedy my, nasze dzieci i dzieci naszych dzieci pozostaliby niewolnikami faraona w Egipcie.

I wołaliśmy do Pana, Boga naszych ojców. A Pan usłyszał nasz głos i ujrzał naszą udrękę, naszą biedę i ucisk.

Jak bardzo przypomina to współczesnych ludzi. Przypominamy sobie o Nim tylko wtedy, gdy wszystko idzie źle...

Żydzi przypomnieli sobie o Bogu, a Bóg wspomniał o Swoim narodzie, wysłał im specjalnego posłańca, napełnionego mocą Bożą, aby dokonywać cudów. Nazywał się Mosze.

Gdy Mojżesz przybył do Egiptu, udało mu się spotkać z faraonem. Podczas tego spotkania w Bożym imieniu poprosił  faraona, aby wypuścił lud. Faraon nie był zachwycony taką propozycją, ponieważ niewolnicza, nieopłacana praca Żydów, była podstawą ekonomicznej potęgi Egiptu. Co więcej, faraon myślał: „w imieniu jakiego Boga mówi ten zuchwały śmiałek ? Egipt ma dość swoich bogów. Nie potrzebuje konkurentów.” W odpowiedzi na „małe” cuda dokonane przez Mojżesza, kapłani Egiptu dokonali podobnych cudów. Ale faraon uradował się przedwcześnie. Bóg postanowił dokonać sądu nad fałszywymi bogami Egiptu, aby zademonstrować Swoją prawdziwą moc. I zaczęło się ... Przypomnijmy sobie o tych wydarzeniach ...

 • Krew
 • Żaby
 • Komary
 • Muchy
 • Śmierć bydła
 • Wrzody i ropnie
 • Grad
 • Szarańcza
 • Ciemność
 • Śmierć pierworodnych

6. Jajko

Przyjrzyjmy się dokładnie temu jaju. Nie będzie to próba wywarcia na nie hipnotycznego efektu. Z tego jajka nie wykluje się z kurczak. To jajko, na talerzu, symbolizuje kamienne serce faraona. Ale Bóg, przez plagi i sąd nad fałszywymi bogami, zmiażdżył twardość tego serca, a faraon pozwolił ludowi odejść. Rozbijmy to jajko.

7. Mięso

Mięso, które mamy na talerzu, przypomina nam ofiarę ze zwierzęcia, którą ludzie składali w zastępstwie samych siebie przed Bogiem, jako ofiarę za swoje grzechy. Zauważcie, najpierw usuwa się z domu cały zakwas, czyli człowiek podejmuje decyzje o zmianie życia. Innymi słowy – skrusza swoje serce, żałuje, pokutuje za swoje przeszłe życie i dopiero po tym, może zastąpić własną śmierć za swoje grzechy — śmiercią ofiary. Ofiara była wybierana tak starannie, jak to tylko możliwe. To miało być najlepsze, absolutnie zdrowe i młode zwierzę.

Oczywiście grzesznego człowieka, może uwolnić od kary tylko bezgrzeszna ofiara, w przeciwnym razie ona sama musiałaby zostać zastąpiona przez kogoś, za swoje grzechy.

Pomódlmy się teraz do Boga, aby przebaczył nam cały „chamec” — cały grzech naszego przeszłego życia, abyśmy byli godni skosztowania tej Ofiary.

Błogosławiony jesteś Ty, Panie, Boże nasz, Panie Wszechświata, który uświęciłeś nas swoimi przykazaniami i nakazałeś nam, abyśmy usunęli chamec.

Cały chamec i zaczyn, których nie znalazłem i nie zniszczyłem, niech zostaną uznane za unieważnione, staną się podobne do prochu ziemi. A Ty, drogi Panie, przebacz mi wszystkie grzechy, które popełniłem, te, o których pamiętam, a o których zapomniałem, przez twoją łaskę i przebaczenie niech staną się jak proch ziemi.

8. Kanapka Hillela.

Starożytny żydowski mędrzec Hillel w czasie istnienia Świątyni, wpadł na pomysł zrobienia kanapki ze wszystkiego, co znajduje się na tym talerzu. Mieszanka macy, mięsa, maroru z charosetem jest mieszaniną świętego życia, błogosławieństw, prób i zwycięstw. I więcej. W tym życiu, podobnym do macy, Bóg często wprowadza nas do oaz wypełnionych błogosławieństwami, a następnie ponownie prowadzi na pustynię, gdzie nadal ćwiczymy się w świętości. Ale moc Bożego błogosławieństwa, radość pochodząca od Niego, jest tak silna, że jeszcze ​​przez długi czas na pustyni, czasami aż do następnej oazy, rozkoszujemy się nim.

9. Drugi kidusz – kielich wyzwolenia

Na sederze wypija się 4 kielichy wina. Wino lub sok z winogron symbolizuje napełnienie Bożą świętością. Wypijając pierwszy kielich, wchodzimy w tę świętą ucztę, w ten święty stan. W trakcie sederu wypijamy pozostałe kielichy, przypominające nam, że nieustannie trzeba napełniać się Bogiem, Jego świętością. Seder można przyrównać do życia. Tak jak na przestrzeni całego życia, należy nieustannie odnawiać się w Bożej świętości — tek też pije się wino podczas całego sederu.

10. Shulchan Aruch (z hebr. nakryty stół)

Świąteczny posiłek, podczas którego każdy stara się ugościć resztę osób tym, co sam przygotował na tą część Sederu.

Boże nasz i Boże naszych ojców! Niech podniesie się i przyjdzie i dotrze (do Twoich uszu), i będzie zauważona i łaskawie przyjęta i usłyszana (przez Ciebie) nasza modlitwa i niech zostanie odnowiona i przywrócona (przez Ciebie) pamięć o nas i zwrócona uwaga ku nam; i pamięć o ojcach naszych i pamięć o Mesjaszu Jeszua, potomku Dawida, Twojego sługi, i pamięć o Jerozolimie – świętym Twoim mieście, i pamięć o całym Twoim narodzie, domu Izraela – dla naszego zbawienia, dla miłości i miłosierdzia, (do nas), i dla dobrego życia i pokoju (dla nas) – w ten dzień święta macy, w ten święty dzień świąteczny. Pamiętaj o nas Panie, nasz Boże, ku dobremu w ten dzień; i odnieś się do nas dzisiaj z uwagą, błogosławiąc nas; i zachowaj nas w tym dniu dla dobrego życia; i przez obietnicę zbawienia i przebaczenia, ulituj się i okaż nam miłosierdzie; i bądź wyrozumiały dla nas, i zbaw nas – ponieważ ku Tobie zwrócone są nasze oczy, bo, Ty Boże – jesteś Panem i Władcą miłosiernym i miłującym.

Błogosławiony jesteś, Panie, nasz Boże, Królu Wszechświata, dobry i czyniący dobro. Ustanawiający pokój na Swoich wyżynach, poślij pokój nam i całemu Izraelowi i powiemy: AMEN!

Najświętsza część

11. Afikoman

Nastał czas, aby  powiedzieć i zrobić najważniejszą rzecz. Odszukać ukryty, załamany płat macy — Afikoman. Ortodoksyjny judaizm nie wypracował jeszcze jednolitego stanowiska w odniesieniu do tego, co oznacza Afikoman. Najbardziej znana interpretacja trzech płatów macy jest taka:  pierwsza maca – kapłani,  druga — lewici, trzecia — reszta ludzi. Ale w takim razie pojawia się pytanie: dlaczego płat macy, który oznacza lewitów, pęka i dlaczego jego część jest ukryta – jako Afikoman?

Jeszua wyjaśnił to inaczej: Wyjaśnił, że przaśna maca symbolizuje Jego bezgrzeszne życie, złamane dla nas. Wiadomo, że został pochowany, a trzeciego dnia zmartwychwstał. Dlatego Afikoman ukrywa się, a następnie odszukuje, odzyskuje się go dla wszystkich. Ale dlaczego ma go szukać dziecko?

Mesjasz powiedział: „Bądźcie jak dzieci”. Jeśli będziemy wierzyć dziecięcą wiarą w Niego, ufać Mu jak mały chłopiec ufa ojcu, to otrzymamy  wszystko, z czym przyszedł On do naszego życia. Znajdziemy Go, podobnie jak dziecko odnajduje Afikoman —  symbolizujący Mesjasza.

Teraz zrobimy z Afikomanem, to, co nakazał nam Pan.

BARUCH ATA ADONAI ELOHEINU MELECH HAOLAM HAMOTSI LECHEM MIN HAARETZ

בָּרוּךְ אַתָּה אֲדנָי אֱלהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם הַמּוֹצִיא לֶחֶם מִן הָאָרֶץ

12. Trzeci kidusz – kielich odkupienia

Kielich — symbolizujący krew Mesjasza, która pokrywa nasze grzechy, która oczyszcza każdego, kto powierza się Bogu, która ochrania każdego przed niszczycielem.

BARUCH ATA ADONAI ELOHEINU MELECH HAOLAM BORE PRI AGAFEN

בָּרוּךְ אַתָּה אֲדנָי אֱלהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם בּוֹרֵא פְּרִי הַגָּפֶן

13. Bracha (modlitwa)

Pobłogosławmy teraz za wszystko Boga Izraela.

BARUCH ATA ADONAI ELOHEINU MELECH HAOLAM ASHER KIDSHANU BE YESHUA HA’MASHIAH OR HAOLAM VEADON JOM TOW

בָּרוּךְ אַתָּה אֲדנָי אֱלהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם אשר קידשנו בישוע המשיך אור העולם ואדון יום טוב

Błogosławiony jesteś, Panie, Boże nasz, Królu Wszechświata, Który oświeciłeś nas światłem Mesjasza Jeszua, który jest Panem świata i Panem tego święta! Amen!

14. Czwarty Kidusz – kielich chwały, królestwa.

Każdy, kto zawarł przymierze z Bogiem przez ofiarę Jeszua, dostaje miejsce w wiecznym Bożym Królestwie — niebiańskim Jeruzalem.

15. Leshana aba bi Jeruszalaim

Chag Pesach Samach!

Źródło: ieshua.org
Polska — Anna Skliarenko

Последнее пожертвование: 24.01. Спасибо!